The Parliamentary Ombudsman of FinlandComplaints to the ombudsmanDecisionsPress releases and publicationsHuman Rights CentreThe Parliamentary Ombudsman of Finland - mainpage
Kielivalinnat suomi English svenska Sámi Teckenspråk Viittomakieli Deutsch Français Eesti По-русски
Arkadiankatu 3
FI-00102 Helsinki
Tel: +358 (0)9 *4321
Fax: +358 (0)9 *432 2268
E-mail:
ombudsman(at)parliament.fi

Deputy-Ombudsman Maija Sakslin


sakslin-2013Licentiate in Laws Maija Sakslin is the second Deputy-Ombudsman. Her term began on 1 of April 2010 and will run until 30 March 2014.
 
In the plenum on the 4th of March 2014 the Parliament elected jur.lic. Sakslin for the second term which begins on 1 of April 2014 and will run till 31 March 2018.


Deputy-Ombudsman Maija Sakslin's duties include attending to case concerning social welfare, local government, enforcement, agriculture and forestry, immigration, the rights of the child, taxation, customs, distraint and environmental administration.


Ms. Sakslin has worked as a legal researcher at the Social Insurance Institution Kela since 1999. 
 
Before that she was a researcher at Kela's research and development unit and at the Institution of International Economic Law at the University of Helsinki and as a project head in the secretariat of Kela.
 
In 1997-98 she served three fixed-length stints as a legal adviser in the Office of the Parliamentary Ombudsman.
 
In addition, she has numerous expert tasks relating especially to constitutional questions and social security in Finnish and European working groups and research projects.
 
The special concentration in her research has been on fundamental and human rights and the division of powers between the EU and its Member States.

 




[04/03/14 16:22 ]
Printable version Mainpage Back to previos page Top of this page Feedback